Plani i komunikimit të Ambasadës tënde

Ambasada Bari

Ne muajin shtator do organizohet takimi me Komunitetin arberesh ne San Marzano di San Giuseppe me pjesmarrjen edhe te perfaqesuesve te institucioneve lokale italiane. Gjithashtu ne shtator,me rastin e fillimit te vitit te ri shkollor per femijet shqiptare,Konsullata do organizoje …

Ambasada Belgjikë

1. 08 Shtator 2023, Takim koordinues me Shoqatat shqiptare në Belgjikë, me fokus aktivitetet e përbashkëta dhe bashkëpunimin e ndërsjelltë midhur me çështje të Diasporës Shqiptare në Belgjikë. 2. 16-17 Shtator 2023, “Ditët e Trashëgimisë” – Ambasada hap dyert e …

Ambasada Podgoricë

Shtator 2023 – Panairi i Librit shqip në Tuz Nëntor 2023 – Pritja e me rastin e Festës Kombëtare Dhjetor 2023 – Panairi Diplomatik në Podgoricë – Promovimi i produkteve tradicionale shqiptare -Java e kulturës së Shqipërisë në Malin e …

VEPRIMTARITË E PLANIFIKUARA SHTATOR-DHJETOR 2023

Shtator: · Konferenca e parë globale për mbledhjen e të dhënave për të matur korrupsionin, UNODC-IACA · Konferencë e UNIDO-s “Urë për Qytetet 2023”, “Përshpejtimi i veprimit klimatik përmes novacionit urban” · Konferenca e kryesisë së OSBE-së për barazinë gjinore, …

Ambasada Vjenë

1. Nëntor 2023 – Mbrëmjen gala me rastin e Festave të Nëntorit 2. Panairi Nderkombetar i Librit ne Vjene: 8.–12. November 2023 me pjesemarjen edhe te shkrimtareve dhe poeteve nga Shqiperia.

Ambasada Pragë

Shtator · Aktivitet në mbështetje të ekipit tonë kombëtar për ndeshjen e futbollit Shqipëri-Çeki që do të zhvillohet në Pragë më 7 shtator. · Lançimi i klasës së gjuhës shqipe për femijët e komunitetit shqiptar që jetojnë në Pragë. Tetor …

Ambasada Riad, Arabia Saudite

1-Takim me biznesmenë dhe përfaqësues të operatorëve turistikë në Xheda, lidhur me potencialin turistik të Shqipërisë si një destinacion të mirënjohur ndërkombëtar tashmë, si dhe lehtësirat e ofruara për investitorët e huaj në këtë sektor (periudha e parashikuar fund shtator …

Ambasada Zagreb

· 17-18 Tetor 2023 – Vizitë shtetërore e Presidentit të Republikës së Kroacisë në Shqipëri, SH.T.Z. Zoran Milanović · Vizitë e z. Ulsi Manja, Ministër i Drejtësisë së Shqipërisë në Kroaci, me ftesë të homologut kroat Malenica(TBC) · Vizitë e …

Ambasada Bratislave

Shtator 2023. Aktvitet me rastin e dites se Nene Terezes – Ambasada ne bashkepunim me qendren e motrave te Nene Terezes ne Bratislave do te organizoje nje meshe ne kujtim te shenjtores mireberese, si dhe do te shpendaje ndihma ne …

Ambasada Tokio

Shtator · Vizita e Deputetit Hirai dhe nje grup biznesmen, mbeshtetje ne bashkpunim me Ambasaden e Japonise. · Takim me JICA drejtorin rajonal, diskutim rreth projekteve te reja dhe ecurise se projekteve ne vazhdim. · Konsultimet dy paleshe ne Tokio, …

Ambasada Zvicër – Bern

Shtatori – Me ardhjen e Ambasadorit të ri, do të zhvillohen takime kortezie me Ambasadorë dhe Përfaqësues nga Trupi Diplomatik të akredituar në Zvicër; Me aktor kyç  të institucioneve vendore që kanë të bëjnë me disa projekte aktuale Shqipëri – Zvicër, …

Ambasada Athinë

Për periudhën shtator – dhjetor 2023 Ambasada ka planifikuar organizimin, realizimin dhe/ose bashkëpunimin në aktivitetet e mëposhtëme:   Shtator:  Takimi vjetor Rajonal i Krerëve të Pushtetit Lokal, me pjesëmarrjen e Shqipërisë, Greqisë dhe Kosovës; Aktiviteti për lancimin e krijimit të …

Aktiviteti kulturor i Përfaqësive-LUBJANË

Pjesëmarrja e Ambasadës në Panairin Ndërkombëtar Humanitar “SILA BAZAAR 2023”, Lubjanë, 14 Tetor 2023. Ambasada do të prezantojë dhe tregtojë produkte “Made in Albania” si Brandy Skenderbej, prodhime vere, prodhime artizanale dhe artistike. Të ardhurat do të shkojnë për qëllime …

Ambasada Pekin

Aktivitetet në periudhën Shtator – Dhjetor 2023 janë: Artet vizuale – një urë efektive për mirëkuptimin e bashkëpunimin  kulturor Shqipëri-Kinë.   (aktivitet me riprodhime veprash të artit vizual shqiptar kombinuar me paraqitje origjinale e performime direkte nga autorë kinezë).  Shtator 2023 Organizimi i Festës …

Ambasada Otavë

25 shkurt 2023 – filmi shqiptar “Dashuri dhe turbulenca” në Innis Toën Hall Theatre. 27 mars 2023 – Ceremoni me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas. 27dhjetor 2022 – Koncert i Orkestrës Filarmonike të Torontos me rastin e 35-vjetorit të …

Aktiviteti kulturor i Përfaqësive-ROMË

Prill 2019 – Zhvillohet Java e Filmit Shqiptar në Itali “Albania si Gira”. Filmat e përzgjedhur për t’u shfaqur janë nga perlat e kinematografisë shqiptare, disa prej të cilëve nuk janë shfaqur jashtë atdheut më parë.

Aktiviteti kulturor i Përfaqësive-OTAVË

Shkurt 2019- Takime me diasporën në Edmonton të provincës Alberta & pjesemarrje ne festen e organizuar prej tyre me rastin e pavarësisë së Republikës së Kosovës. Shkurt 2019- Takime me diasporën në Kitchener të provincës Ontario & pjesëmarrje në festën …

Aktiviteti kulturor i Përfaqësive-MISIONI BE

Prill 2019 – Organizimi i eventit për dhënien e çmimit për Frankofoninë një personaliteti të letrave nga diaspora në Belgjikë Qershor 2019 – Vizita në shkollat ku fëmijët e komunitetit shqiptar mësojnë gjuhën shqipe

Aktiviteti kulturor i Përfaqësive-SOFJE

Mars 2019 – Ekspozitë në bashkëpunim me Bibliotekën Kombëtare bullgare mbi botime të rralla për figurën e Skënderbeut që gjenden në këtë Bibliotekë e që datojnë që në mesjetë Mars 2019 – Pritje në Ambasadë me gratë shqiptare me rastin …

Aktiviteti kulturor i Përfaqësive-MOSKË

Mars 2019 – Aktivitet kulturor me rastin e 8 marsit me gratë nga komuniteti shqiptar dhe Shoqata e Miqësisë Rusi-Shqipëri Maj 2019 – Promovimi i shqiptarëve të suksesshëm – aktivitet me filologen dhe pedagogen e gjuhës shqipe në MGIMO, znj. …

Aktiviteti kulturor i Përfaqësive ZAGREB

Shkurt 2019 – Koncert me këngëtaren e mirënjohur Merita Halili, në bashkëpunim me Shoqatën e Grave Shqiptare “Drita”. Shkurt 2019 – Aktivitet për promovimin e librit “Kosova” – vëllimet VI,VII,VIII, të akademikut Jusuf Buxhovi, në Bibliotekën Qendrore Shqiptare të Zagrebit, …

Aktiviteti kulturor i Përfaqësive- PRISHTINË

Janar 2019 – Shfaqje dokumentari mbi jetën dhe veprën e kineastes së mirënjohur shqiptare, znj. Xhanfize Keko. Mars 2019 – Promovim i kulinarisë shqiptare, promovim dhe degustim i verërave. Prill 2019- Aktivitet përkujtimor për 20 vjetorin e eksodit kosovar, që …

Në këtë rubrikë do të njiheni me planin e komunikimit vjetor të të gjitha Ambasadave dhe Konsullatave me data dhe tematika të përmbledhura. Kjo do t’i shërbejë qytetarëve jo vetëm për t’i informuar, por edhe për të marrë pjesë në pritjet apo eventet qe organizohen nga Përfaqësitë për komunitetin shqiptar apo për festat kombëtare.

Go Top